Obsah fóra Diskuse o otevřenosti veřejné správy

Diskusi o otevřenosti veřejné správy a archiv poradny provozuje Otevřená společnost, o.p.s.

Diskuse

Pro vkládání příspěvků do diskuse je třeba být registrován.

Poradna

Naleznete zde archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím z let 2000-2014.

Pokud chcete položit dotaz, nebo najít novější odpovědi, využijte prosím naší novou poradnu na adrese: poradna.otevrenaspolecnost.cz/pravo-na-informace


 

Hlasování krajských zastupitelstev

 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky     Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí        Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Karel Melecký
Anonymní

PříspěvekZaslal: čt srpen 28, 2003 11:45 am    Předmět: Hlasování krajských zastupitelstev Odpovědět s citátem

Patří způsob hlasování krajských zastupitelů mezi informace, které mají být veřejnosti přístupné on-line? Pokud požádám KÚ o tuto informaci, musím přijmout jako odpověď pouze nabídku fyzického nahlédnutí do zápisu na KÚ? Mohu účinně žádat kopie zápisu poštou nebo e-mailem?
Návrat nahoru
O. Kužílek
Site Admin


Založen: 26. 10. 2000
Příspěvky: 1188

PříspěvekZaslal: čt srpen 28, 2003 1:04 pm    Předmět: Hlasování krajských zastupitelstev Odpovědět s citátem

Míníme zde jmenovitý záznam hlasování, nikoli jen přehled hlasování, vyjadřující pouze kolik hlasů bylo pro, proti či se zdrželo, což je nezajímavý údaj, zveřejňovaný mnoha úřady.

Povinnost zajistit jmenovitý záznam hlasování však v právních úpravách týkajících se územních samosprávných celků nenajdeme v dostatečně jednoznačné podobě. Zákon o krajském zřízení například ukládá zaznamenat "průběh a výsledek hlasování". Lze však dovodit, s ohledem na veřejný charakter hlasování a veřejný zájem na této informaci, že "průběh" představuje jmenovitý záznam kdo byl pro, kdo proti a kdo se zdržel.
Povinnost vyhotovit jmenovitý záznam hlasování a poskytnout jej veřejnosti (avšak jen na vyžádání) má zatím právně výslovně stanovenu jen Poslanecká sněmovna, Senát. Nemají však povinnost zveřejnit záznamy jednání na internetu. Přesto to činí, takže jmenovitý záznam hlasování v Poslanecké sněmovně může veřejnost vidět na webových stránkách již krátce po samotném hlasování. Povinnost zveřejnit záznam jednání má naopak například Rada české televize, a to do tří dnů. Tento fenomén z oblasti "otevřenosti rozhodování" je v ČR dosud ve vývojovém, velmi nekomplexním a roztříštěném stádiu, odpovídajícímu asi r. 1975 v USA.

Jednací řády zastupitelstev někdy tento detail výslovně upravují. Kraj Vysočina, který lze považovat za průkopníka v otevřenosti správy, na svých stránkách zveřejňuje v rámci usnesení též přehled hlasování, nikoli však jmenovitý záznam. Stejně tak to činí Městská část Praha 6, která jmenovité záznamy všech hlasování uchovává jako papírový výstup elektronického hlasovacího zařízení, který je přiložen k zápisu jednání zastupitelstva a takto též na vyžádání přístupný veřejnosti.

Pokud tedy vůbec existuje tento jmenovitý záznam hlasování, jde o typickou informaci, vztahující se k působnosti povinného subjektu, na kterou má právo každý žadatel dle zákona o svobodném přístupu k informacím. Neexistuje žádný zákonný důvod, omezující přístup k této informaci.

Co se týká technického způsobu přístup k této informaci, platí pro něj standardní pravidla jako pro každou jinou přístupnou informaci. To znamená, že na základě podání žádosti má žadatel právo obdržet informaci "písemně, nahlédnutím do spisu, včetně možnosti pořídit kopii, nebo na paměťových médiích.". Právo požadovat kopii (kterou vyhotoví povinný subjekt za úhradu pořizovacích nákladů, tj, cca 1,50 Kč za stranu) je v judikatuře jednoznačně podpořeno například rozsudkem 30 Ca 115/2000 v právní věci žalobce K. P. proti žalovanému Obecnímu úřadu Svojšín: "žalovaný byl povinen umožnit žalobci nahlédnutí do výše popsaných zápisů ze zasedání obecního zastupitelstva, popřípadě mu na žádost zaslat kopie usnesení, což mohl podmínit zaplacením nákladů (zálohy) vzniklých vyhledáním písemností (§ 14 odst. 1,3 písm. c, § 17 zákona).".
Stejně tak v právní věci 10 Ca 232/2001-40 žalobce SOJI - Sdružení občanů Jindřiše proti žalovanému starostovi obce Rodvínov soud odůvodnil: "Vyžadování kopií konkrétních písemností má oporu v ustanovení § 14 odst. 3 písm. c) zákona, proto bylo povinností obecního úřadu, do jehož působnosti podle § 109 odst. 3 písm. c) náleží rozhodovat o poskytování informací kopie vydat."

Jiná věc (jak výše uvádím) je "aktivní" zveřejnění této informace na webových stránkách úřadu. Taková povinnost z žádného právního předpisu (bohužel) nevyplývá.

Závěr: žadatel má právo, aby mu úřad na žádost poskytl kopii (tj. např. vyhotovil a zaslal) jmenovitého záznamu hlasování, anebo poskytl na paměťovém médiu. Zaslání e-mailem se považuje za ekvivalent písemné podoby, kdy vyhotovení kopie je realizováno elektronicky. Pokud tedy záznam existuje elektronicky, je úřad povinen jej zaslat na vyžádání e-mailem. Pokud to odmítne (např. žadateli nad míru rozumné dohody komplikuje přístup tím, že ho nutí dostavit se osobně v tzv. úředních hodinách na stanovené místo a odepírá mu vyhotovit kopii), může se žadatel do 15 dnů odvolat, pokud odvolání bude zamítnuto, může do 2 měsíců podat žalobu. Z citovaných rozsudků v obdobných věcech lze dovodit, že žaloba bude úspěšná.

Poznámka: Určité kouzlo věci může spočívat v tom, když úřad tvrdí, že elektronickou podobu neuchovává. Pak lze doporučit požadovat písemné kopie ve velkém rozsahu, aby pod tlakem této nesmyslné administrace úřad sám vyhodnotil jako efektivnější způsob uchovávání elektronické podoby, její vyvěšování na webu či zasílání e-mailem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky   Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí    Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014 Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru

 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 NastaveníNastavení   Přihlásit, pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit, pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group