Obsah fóra Diskuse o otevřenosti veřejné správy

Diskusi o otevřenosti veřejné správy a archiv poradny provozuje Otevřená společnost, o.p.s.

Diskuse

Pro vkládání příspěvků do diskuse je třeba být registrován.

Poradna

Naleznete zde archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím z let 2000-2014.

Pokud chcete položit dotaz, nebo najít novější odpovědi, využijte prosím naší novou poradnu na adrese: poradna.otevrenaspolecnost.cz/pravo-na-informace

Jednání zastupitelstva obce

Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky     Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí        Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Ing.Pluháček
Anonymní

PříspěvekZaslal: pá květen 09, 2003 1:08 pm    Předmět: Jednání zastupitelstva obce Odpovědět s citátem

Téměř pravidelně navštěvuji jako občan zasedání zastupitelstva svojí obce ( pouze 7 zastupitelů, rada není). Předem uvádím, že jsem zaměstnanec jiné obce s rozšířenou přenesenou působností a proto mám jisté vědomosti o zákonu o obcích, správné činnosti orgánů obce, především zastupitelstva a o procedurálních otázkách jeho jednání.
Při jednání zastupitelstva se často nestačím divit jak je jednání předsedajícím (starostou) " řízeno", výstižnější je říci neřízeno, jak je nekonkrétně a neadresně sestaveno usnesení, jehož "plnění "potom na přístím zasedání zastupitelstva namísto kontrolního výboru kontroluje předsedající starosta. Je samozřejmé, že při této úrovni "jednání " se nedodržuje jednací řád, který byl přijat a který má mimochodem dobrou úroveň. Důsledkem toho se samozřejmě téměř nic z předloženého programu řádně neprojedná, a to co se vydává za projednané ve skutečnosti díky výše uvedeným okolnostem projednáno není nebo je od začátku neplatné díky nesprávné proceduře projednávání.
Několikrát jsem na tyto nedostatky upozorňoval písemně i ústně přímo na zasedání zastupitelstva, odměnou mě bylo to, že se na mě někteří zastupitelé pohlíží jako na "černou ovci" obce. Moje připomínky byly buď ignorovány vúbec, nebo pro nepochopení byly v zápise formulovány jinak nebo neurčitě. Na příštím zasedání zastupitelstva se "jednalo" ve starých kolejích.
Přesto si myslím, že je předčasné se vzdávat naděje na nápravu výše uvedeného stavu. Mám na mysli i mnohá řešení, která však končí na ignoranci obecního úřadu.
Pokud by se našel někdo, kdo přispěje názorem k této situaci budu rád. Nepište mě prosím ve smyslu " co jste si zvolili, to máte ".
Mám i konkrétní dotaz : Je v platnosti stále ještě vyhláška č.150/1958 Ú.L. o vyřizování stížností, oznámení a podnětů pracujících a v jakém rozsahu je závazná pro obecní úřady.

Díky předem za rady a názory.
O. Kužílek
Site Admin

PříspěvekZaslal: čt květen 22, 2003 3:57 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Vyhláška č.150/1958 Ú.L. o vyřizování stížností, oznámení a podnětů pracujících je stále v platnosti (na Slovensku byla zrušena - nahrazena v r. 1998). Protože jde o vyhlášku vlády (to je předpis, který dnes již není používán), tedy o akt bez zmocnění v zákoně, není tato vyhláška závazná pro obce (v samostatné působnosti). Může být závazná pro úřady pod pravomocí vlády. Určitě nijak nezavazuje občany.

K Vašim ostatním postřehům: vzhledem k tomu, že se nezaměřujeme primárně na úroveň jednání orgánů obce, ale jen na otevřenost tohoto jednání, nemáme po ruce nyní nějaká dobrá doporučení. Přivítáme ale, když toto téma otevřete v rubrice DISKUSE, kde na Váš podnět mohou reagovat všichni návštěvníci tohoto webu.

K tomuto tématu mají blízko například tyto weby: http://spravni.juristic.cz/, http://diskuze.obce.cz/
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
liborvodicka@email.cz
Anonymní

PříspěvekZaslal: st červen 18, 2003 11:30 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Vážený pane,
nejsem právník, takže v této chvíli budu hovořit laicky, ale již několik měsíců řešíme podobné problémy v našem městě a požádal jsem proto nedávno o konzultace několik právníků, včetně pracovníků veřejného ochránce práv. Vy můžete požádat Krajský úřad o přešetření, jakým způsobem pracuje ve Vaší obci kontrolní či finanční výbor. Pokud zastupitelstvo přijalo jednací řád a výbory jej nedodoržují, porušují hned několik paragrafů a KÚ může zasáhnout a žádat nápravu. Te´d to nevím z hlavy, ale když se mi ozvete, mohu Vám poslat přesnější výklad zákona včetně citací. Jedinou obranou je prostě aktivita občanů, kteří své zástupce vedou k odpovědnosti a slušnosti. A nevolit ty, kteří se tomu brání. Jestli Vám mohu ještě něco poradit - věcně a slušně skandalizujte v místních sdělovacích prostředcích tyto zastupitele. Byť vím dobře, jak funguje dnešní "cenzura"... S pozdravem Mgr. Libor Vodička
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky   Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí    Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014 Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Přejdi na: