Obsah fóra Diskuse o otevřenosti veřejné správy

Diskusi o otevřenosti veřejné správy a archiv poradny provozuje Otevřená společnost, o.p.s.

Diskuse

Pro vkládání příspěvků do diskuse je třeba být registrován.

Poradna

Naleznete zde archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím z let 2000-2014.

Pokud chcete položit dotaz, nebo najít novější odpovědi, využijte prosím naší novou poradnu na adrese: poradna.otevrenaspolecnost.cz/pravo-na-informace

Převzetí písemností

Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky     Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí        Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Ing. Antonín Žeravík

PříspěvekZaslal: ne prosinec 15, 2002 3:28 pm    Předmět: Převzetí písemností Odpovědět s citátem

Naše malá obec čítající 500 obyvatel má 7členné zastupitelstvo a na úřadě sedí s uvolněným starostou jeden zaměstnanec - tzv. hospodářka. Jako člen obecního zastupitelstva občas potřebuji předat k projednání či vyřízení písemný návrh či žádost. Oba však odmítají mnou osobně přinesené dokumenty (originál + kopii pro mne) převzít a nutí mne k jejich zasílání doporučenou poštou. K obecnímu úřadu je to 100m a v obci není pošta. Kdo je povinen písemnosti převzít a potvrdit kopii? Nedochází k porušování jejich pracovních povinností? Stejně tak mi zmíněná hospodářka brání v přístupu k běžným dokumentům jako jsou zápisy z jednání zastupitelstva v nepřítomnosti starosty a odmítá zhotovit jejich kopie. To zdaleka není vše, ale zatím stačí. Podotýkám, že obec se nejmenuje Kocourkov a nejde o vtip. Jsem rád, že jsem tuto poradnu našel a těším se na odpovědi.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
O. Kužílek
Site Admin

PříspěvekZaslal: po prosinec 16, 2002 4:24 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Vámi popsaná situace je pravděpodobně naprosto drzým porušování zákonů ze strany starosty a pracovnice OÚ. Jsou povinni postupovat podle správního řádu, který k tomuto např. uvádí: § 19 Podání 1) Podání je možno učinit písemně nebo ústně do protokolu anebo v elektronické podobě ... (4) Podání se činí u orgánu věcně a místně příslušného (§ 5 až 7);... (5) Na žádost účastníka řízení musí být přijetí podání potvrzeno.
podle mého soudu postup Vámi posaný představuje přinejmenším přestupek podle § 46 přestupkového zákona (měl byste v tomto smyslu podat oznámení o přestupku), ale možná,pokud jde o soustavné porušování povinností, též trestný čin podle § 159 Maření úkolu veřejného činitele z nedbalosti. Protože naše poradenství však není zaměřeno na přestupkové a trestní záležitosti, doporučujeme obrátit se na specializovaného právníka.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JUDr. Milan Duda

PříspěvekZaslal: po prosinec 16, 2002 4:30 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Pane Žeravíku, Vaše otázka obsahuje příliš málo faktografie k tomu, aby bylo lze přesně odpovědět.(Není jasné, zda jde o podání ve správním řízení či o návrh člena zastupitelstva podle obecního zřízení či o podnět občana obce nebo o petici či stížnost etc. etc.). Nicméně z komplexu Vašich dotazů se mně zdá, že ve Vaší obci to rozhodně v pořádku není. Proto bych doporučoval obrátit se na ministerstvo vnitra s podrobnějším popisem Vašich problémů a činnosti Vašich volených orgánů.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky   Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí    Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014 Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Přejdi na: