Obsah fóra Diskuse o otevřenosti veřejné správy

Diskusi o otevřenosti veřejné správy a archiv poradny provozuje Otevřená společnost, o.p.s.

Diskuse

Pro vkládání příspěvků do diskuse je třeba být registrován.

Poradna

Naleznete zde archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím z let 2000-2014.

Pokud chcete položit dotaz, nebo najít novější odpovědi, využijte prosím naší novou poradnu na adrese: poradna.otevrenaspolecnost.cz/pravo-na-informace


 

Právo na kopie dokumentů obce

 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky     Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí        Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Zdenek PovolnýZaložen: 12. 12. 2002
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: čt únor 20, 2003 8:03 pm    Předmět: Právo na kopie dokumentů obce Odpovědět s citátem

Má občan anebo člen zastupitelstva obce právo na to, aby mu obecní (městský) úřad vydal kopie usnesení a zápisů rady a zastupitelstva, a to buď v papírové podobě anebo v elektronické podobě?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
O. Kužílek
Site Admin


Založen: 26. 10. 2000
Příspěvky: 1188

PříspěvekZaslal: pá únor 21, 2003 9:00 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

1.
Obecně uznávaný výklad práva na informace v sobě zahrnuje i aspekt technického přístupu k poskytovaným informacím. Jinými slovy, komplikování vlastní realizace přístupu k informacím neopodstatněnými technickými barierami se považuje za samotné odepírání informací (např. Doporučení R(81) 19 Výboru ministrů Rady Evropy uvádí jako povinnost veřejných orgánů používat k poskytování informací efektivních prostředků).

2.
Mezi zákonem č. 106/99 Sb. a zákonem č. 128/2000 Sb. o obcích není rozpor. [/b]Zdání rozporu, plynoucí z nezvyku a novosti celé informační problematiky, se někdy jeví tam, kde není vyjasněn základní vztah obecného a zvláštního zákona v oblasti přístupu k informacím. Tento vztah spočívá v tom, že zvláštní zákon může obecný přístup k informacím buď rozšiřovat, anebo omezovat. Omezovat jej však může pouze a výhradně v tom případě, kdy tak zvláštní zákon výslovně stanoví, neboli že výslovně nařizuje / umožňuje NE-poskytovat určité informace (případně v určitých okolnostech). Popis takto omezených informací musí být jednoznačný a uzavřený (nelze jej definovat jako otevřenou množinu, např. slovy „vše ostatní než…“). V ostatních případech nelze než považovat jakoukoliv úpravu poskytování informací za rozšíření obecného přístupu k informacím, tedy stanovení určitého nadstandardu (většinou pro určitý okruh informací, osob anebo situací).

3.
Zákon č. 106/99 Sb. upravuje přístup k informacím pro „každého“ , tedy ne-občana i občana obce i člena zastupitelstva i člena rady obce (města). Tento obecný přístup ve vztahu k informacím, které uvádíte, je stanoven v tomto rozsahu: každý má právo na všechny informace, které obsahuje zápis jednání i usnesení (vlastně každý dokument) rady, zastupitelstva, výborů, komisí. Odepřeny (tj. nejčastěji vypuštěny) musejí (mohou) být pouze ty informace, které podléhají zákonem stanovené ochraně. Nejčastěji půjde o osobní údaje, často může jít o tzv. nehotové či interní informace, výjimečně o obchodní tajemství či utajované skutečnosti. Přístup k informacím pro „každého“ je z hlediska postupu upraven tak, že je třeba podat žádost a úřad ji stanoveným postupem ve stanovených lhůtách poskytne.

4.
Zákon č. 128/2000 Sb. o obcích upravuje nadstandardní přístup k některým informacím pro občany obce (nahlédnutím dle § 16) a pro členy zastupitelstva obce (nahlédnutím dle § 101 anebo jakýmkoliv vyžádáním dle § 82). Nestanoví žádné omezení obecného přístupu k informacím. Nadstandard spočívá jednak v postupu poskytnutí informací (není třeba podávat žádost, poskytování je výslovně možné i - vedle standardních forem obdobných zák. č. 106/99 Sb.- nahlížením). „Nahlížení“ má dalekosáhlý dopad: představuje rozšíření okruhu přístupných informací pro uvedené osoby oproti okruhu informací pro „každého“ dle zák. č. 106/99 Sb. Protože v zák. o obcích není (jako ve správním řádu § 23 odst. 3) pro nahlížení stanovena povinnost poskytujícího úřadu učinit opatření k ochraně některých informací, má vyjmenovaný okruh osob (občané, zastupitelé) formou nahlížení přístup ke všem informacím, obsaženým v zápisech z jednání a usnesení zastupitelstva, rady, výborů, komisí. Za omezení lze považovat jen blíže neurčenou zákonnou povinnost podle zák. č. 101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů, § 5 odst. 3, kde se praví: „správce je povinen dbát práva na ochranu soukromého a osobního života subjektu údajů“, jakož i § 10 uvedeného zákona. Vztah k této situaci má i § 12 odst. 1 a 2 Občanského zákoníku. Z této povinnosti může vyplývat (praxe ani judikatura zde nejsou rozvinuty, natož aby byly ustáleny) to, že seznámení s těmito údaji podmíní správce (obec) určitým závazkem ze strany příjemce informací, anebo že umožní seznámení jen po anonymizaci či dokonce vypuštění osobních údajů.


--------------------------------------------------------------------------------

Odpověď na výše uvedený dotaz:

Stanovisko vedení města není správné. Na poskytnutí požadované informace má žadatel právo několikerým překrývajícím se způsobem:


1)

jako „každý“ dle zák. č. 106/99 Sb. Žádné ustanovení zák. č. 128/2000 Sb. zde nemá omezovací povahu. Informace ze zápisů lze získat jakýmkoli technickým způsobem, včetně získání kopie (to např. výslovně potvrzuje rozsudek 10 Ca 232/2001-40 v právní věci žalobce SOJI - Sdružení občanů Jindřiše, se sídlem v Jindřiši 26, okres Jindřichův Hradec proti žalovanému starostovi obce Rodvínov: „Předmětem žádosti byly kopie nájemních smluv. Vyžadování kopií konkrétních písemností má oporu v ustanovení § 14 odst. 3 písm. c) zákona, proto bylo povinností obecního úřadu, do jehož působnosti podle § 109 odst. 3 písm. c) náleží rozhodovat o poskytování informací kopie vydat.“ Zákon č. 106/99 Sb. výslovně uvádí i možnost paměťových médií. V režimu zák. č. 106/99 Sb. tedy není překážky, aby úřad požadované informace poskytl, a to tak, že v nich může vypustit chráněné informace dle § 12 zák. č. 106/99 Sb.(osobní údaje, nehotové informace apod.).

2)
Tato omezení však vůči žadateli – členovi zastupitelstva lze uplatnit jen omezeně, když pro něj zároveň a nadstandardně platí vyšší oprávnění, dané především možností do uvedených dokumentů přímo nahlížet (tedy nejen získávat informace jako nehmotný substrát v nich obsažený). Při poskytnutí jinou formou než nahlížením bez dalšího omezení (tedy ne podle zák. 128/2000 Sb., ale v režimu zák. č. 106/99 Sb.), může poskytující úřad přijmout opatření k ochraně obsažených osobních údajů a dalších chráněných skutečností – například poučením žadatele –zastupitele, anonymizací (iniciály) nebo vypuštěním nejnutnější pasáže).

3)
Na poskytnutí požadované informace (ve vztahu člen zastupitelstva – pracovník obce) se zároveň použije zák. č. 128/2000 Sb. § 82: „Člen zastupitelstva obce má při výkonu své funkce právo požadovat od zaměstnanců obce zařazených do obecního úřadu, jakož i od zaměstnanců právnických osob, které obec založila nebo zřídila, informace ve věcech, které souvisejí s výkonem jejich funkce; informace musí být poskytnuta nejpozději do 30 dnů.“ Toto ustanovení je nadstandardní oproti obecnému režimu dle zák. č. 106/99 Sb. v tom, že zastupitel nemusí podávat žádost s náležitostmi dle uvedeného obecného zákona, jeho požadavek musí vyřídit kterýkoliv pracovník obce (tedy bez ohledu na kompetence pro poskytování informací, naopak ve své věcné kompetenci), bez omezení technických způsobů, bezplatně a ve lhůtě 30 dnů. Pokud tedy zastupitel požádá pracovníka, který archivuje zápisy z jednání rady, zastupitelstva apod., je tento povinen mu vyhovět a žádané dokumenty v požadované technické podobě (pokud taková podoba existuje) poskytnout. S ohledem na zákon č. 101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů, případně též na ust. § 12 odst. 1 a 2 Občanského zákoníku, by měl pracovník úřadu zvolit nějaké opatření k ochraně osobních údajů (není zákonem přesně specifikováno): mohlo by jít o anonymizaci údajů, případně o poučení žádajícího zastupitele o povinné ochraně těchto údajů včetně stvrzení odpovědnosti za to, že tyto údaje nebude dále šířit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky   Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí    Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014 Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru

 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 NastaveníNastavení   Přihlásit, pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit, pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group