Obsah fóra Diskuse o otevřenosti veřejné správy

Diskusi o otevřenosti veřejné správy a archiv poradny provozuje Otevřená společnost, o.p.s.

Diskuse

Pro vkládání příspěvků do diskuse je třeba být registrován.

Poradna

Naleznete zde archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím z let 2000-2014.

Pokud chcete položit dotaz, nebo najít novější odpovědi, využijte prosím naší novou poradnu na adrese: poradna.otevrenaspolecnost.cz/pravo-na-informace

Poradci na ministerstvech

Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky     Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí        Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Pšenička

PříspěvekZaslal: út květen 29, 2001 4:37 pm    Předmět: Poradci na ministerstvech Odpovědět s citátem

Chci pro časopis EURO získat přehled o poradcích působících na jednotlivých ministerstvech a na Úřadu vlády. Myslím si, totiž, že tyto osoby dosti podstatně ovlivňují činnost exekutivy, ale veřejnost je vlastně nezná. Jelikož jsou placeni z našich daní, považoval jsem za legitimní žádat jednotlivé úřady o informace v této věci. Mám na to právo?
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
O. Kužílek
Site Admin

PříspěvekZaslal: út květen 29, 2001 4:40 pm    Předmět: Odpověď na: Poradci na ministerstvech Odpovědět s citátem

Otázka kterou kladete je jedna z nejtěžších. V zásadě jde o oblast, která není zcela přesně upravena, spíše se dá říci, že běžný zákon, konkr. zákon o ochraně osobních údajů, ji upravuje na první pohled tak, jakoby při čtení bez kontextu vylučoval poskytování takovýchto informací.

Považuji však za nepochybné, že v demokratické společnosti má veřejnost právo znát tyto požadované informace.

Jak tedy na to právně:

prvotní je, že čl. 17. Listiny zaručuje právo na přístup k informacím. Omezit ho lze jen formou zákona a to v případě, kdy "jde o opatření v demokratické společnosti nezbytné pro ochranu práv a svobod druhých".

Proti tomu stojí čl. 10 Listiny, který chrání před "neoprávněným zveřejňováním údajů o své osobě".

Nepochybně oprávněným zveřejňováním údajů je například sdělení, kdo je ministrem, kdo je poslancem, jakou má školu, zda byl trestán atd. To nezpochybňuje nikdo, i když bezkontextový výklad litery zák. o ochraně osobních údajů by měl být na straně toho, kdo to odmítne.

Stejně tomu tak podle mě je i v případě poradců vlády. Zde je také naprosto legitimní zájem veřejnosti kdo, v jaké oblasti a s jakou kvalifikací ministrům radí. Nejde tedy v žádném případě o "neoprávněné" zveřejnění údaje. Oprávněnost je dána veřejným postavením dotyčné osoby a tím, že tento údaj se v dané situaci týká převážně jeho veřejného působení, a jen v nepatrné míře soukromí.

V tomto smyslu tedy informace o vzdělání poradce ministra není chráněným osobním údajem, protože nevypovídá jen o osobě, ale vypovídá především o plnění této veřejné funkce. Výklad předsedy Úřadu pro ochranu osobních údajů je na základě konzultací v zásadě stejný. Považuje představu, že informace o té stránce osoby ve veřejném postavení, kterou tato osoba vykonává veřejnou či úřední činnost, za oblast nespadající pod pojem ochrany osobních údajů. Dovozuje to z mezinárodních závazků a ústavního pořádku ČR.

Též lze říci, že ustanovení § 4 písm. a) zák. 101/2000 Sb.o ochraně osobních údajů je nepřiměřené a přesahuje rámec ústavního zmocnění. Samozřejmě, že se jednotlivci mohou přít o význam slova "oprávněný zájem veřejnosti", ale rozhodnout musí soudy.

Jsem tedy přesvědčený, že na základě čl. 17 odst. 1 a 2 Listiny máte právo obdržet požadované informace. Připomínám, že tato ustanovení jsou tzv. samovykonatelná, tedy že k jejich naplnění není třeba běžného zákona. Ochrana osobní sféry dle čl. 10. Listiny zde není zábranou.
Zároveň vnímám, že úzkostlivost a sebeobranné postoje úřadů se opírají o snadný leč svévolný výklad zák. 101/2000 Sb. s tím, že jde o chráněné osobní údaje. Nezbývá, než tento spor dobře formulovat a předložit formou žaloby k rozhodnutí soudům.

Na závěr přidávám sdělení, že přesně tuto záležitost jsme se pokoušeli zpřesnit při poslední novele zák. o ochraně osobních údajů. Návrh umožňoval poskytování osobních údajů i bez souhlasu dotčené osoby a zněl takto:

V § 5 odst. 2 se přidává nové písmeno g) včetně poznámky pod čarou, které zní:

"g) pokud poskytuje podle zákona o svobodném přístupu k informacím x) takové osobní údaje o veřejně činné osobě anebo funkcionáři či pracovníkovi veřejné správy, které vypovídají o jeho veřejné anebo úřední činnosti a o jeho funkčním anebo pracovním zařazení."

x) zákon č. 106/1999 Sb.

Návrh neprošel.

Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Honza Zbořil

PříspěvekZaslal: po květen 27, 2002 1:57 pm    Předmět: Odpověď na: Poradci na ministerstvech Odpovědět s citátem

Asi Vám to moc nepomůže, ale pokud zabrousíte na Ministerstvo školství, požádejte o informace k osobě Jakuba Rainische, který vystupuje na základě smlouvy mezi svojí firmou ANSWER s.r.o. a miniserstvem jako tzv. KOORDINÁTOR projektu Státní informační politiky ve vzdělávání. Nejprve pracoval přímo ve struktuře ministerstva, poté připravil výběrové řízení na tuto dosud největší zakázku v historii českého IT a nyní připravuje založení tzv. OBECNĚ PROSPĚŠNÉ SPOLEČNOSTI, jejímž se má stát ředitelem, která má za cíl v podstatě zprivatizovat činnost této uzavřené školské sítě - formou smlouvy o postoupení činností z ministerstva na OPS.

Pan Rainisch má na základě smlouvy s ministerstvem školství plat více než 1.800,- Kč za 1 hodinu, tj. přes 300.000,- Kč měsíčně, tj. okolo 4.000.000,- ročně. A to za situace, kdy učitelé hodlají stávkovat kvůli platům.

Mrzí mne, že EURO, které považuji za velmi výkonné při rozkrývání různých nepravostí v české státní správě a ekonomice, dosud nereagovalo ničím na tento VELETUNEL do českého školství. Odhaduje se, že zisk z projektu SIPVZ do roku 2005 dosáhne téměř stejné výše, jako je provize za nákup stíhaček Grippen - cca 1 miliarda.

Pro pobavení přepis části včerejšího pořadu ČT1 Naostro s ministrem Zemanem:

……..

(Šíma)
Zeptám se, už jste zveřejnili smlouvy, které byly podepsány s dodavateli tohoto projektu ?

(Zeman)
Řekl jsem zřetelně, že v okamžiku, kdy dostanu souhlas, zveřejním je.

(Šíma)
A když ho nedostanete ?

(Zeman)
To by bylo špatné, protože jsem smluvně vázán, že bez souhlasu partnerů - a to znáte i z jiných oblastí - to nemohu udělat.

(Šíma)
No a není lepší podepisovat smlouvy, které by se třeba měly zveřejňovat ? Podle názorů řady lidí, protože se za ně kupuje něco ze státního rozpočtu, by se měly zveřejňovat, to znamená, že by tam už v těch smlouvách neměla být ta formulka, že prostě se to zveřejní jenom po souhlasu obou stran ?

(Zeman)
Pane redaktore, já už jsem viděl dopis, který mi oba dva partneři poslali a ve kterém říkají: Ano, my ten souhlas dáme, po patnáctém, v tuto chvíli je to ryze volební téma, po patnáctém ten souhlas dáme a bude možné to v klidu zveřejnit, ale teď ne, teď to bereme - mluvím teď za oba partnery - jako ryzí politikum a obáváme se, že by to poškodilo nás a firmy s námi spojené.

(Šíma)
A můžete Vy, jako ministr, dát své slovo, že po patnáctém to bude zveřejněno nebo nemůžete ? Máte od nich třeba nějaké písemné prohlášení nebo je to jenom ústní dohoda ?

(Zeman)
Toto prohlášení bylo zveřejněno, takže cituji teď z něčeho, co bylo zveřejněno.

(Šíma)
Ale Vy za to slovo dát nemůžete.

(Zeman)
Můžete Vy dát slovo za někoho cizího ?
Já se domnívám, že je to dost pravděpodobné, protože oba partneři mne původně ústně ujišťovali, že ten souhlas dají, posléze jsem obdržel toto komuniké, říkám - je k dispozici veřejnosti - a myslím si, že je docela opodstatněné, v těchhletěch dnech se z kdečeho stává příliš politikum.

……..
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky   Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí    Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014 Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Přejdi na: