Obsah fóra Diskuse o otevřenosti veřejné správy

Diskusi o otevřenosti veřejné správy a archiv poradny provozuje Otevřená společnost, o.p.s.

Diskuse

Pro vkládání příspěvků do diskuse je třeba být registrován.

Poradna

Naleznete zde archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím z let 2000-2014.

Pokud chcete položit dotaz, nebo najít novější odpovědi, využijte prosím naší novou poradnu na adrese: poradna.otevrenaspolecnost.cz/pravo-na-informace


 

Postih za porušení zákona

 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky     Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí        Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Jaromír StiborekZaložen: 15. 02. 2002
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: pá únor 15, 2002 5:28 pm    Předmět: Postih za porušení zákona Odpovědět s citátem

Existuje postih pro úřady, které výše uvedený zákon porušují? Prosím o radu, jak má občan postupovat, aby se domohl svých práv na informace.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
O. Kužílek
Site Admin


Založen: 26. 10. 2000
Příspěvky: 1188

PříspěvekZaslal: pá únor 15, 2002 5:39 pm    Předmět: Odpověď na: Postih za porušení zákona Odpovědět s citátem

Postih se zatím skládá z několika pouze nepřímých prostředků:

pracovník, který neplní svou povinnost, může být postižen jako pachatel přestupku dle § 46 zákona o přestupcích. V praxi se tato možnost však bohužel neužívá (není mi dosud znám případ žadatele, který by tento postup využil).

Dalším postihem je neúspěšnost při soudním procesu, který občas žadatel proti úřadu vyvolá - a v naoprosté většině vyhrává. Neúspěšný úřad pak musí hradit soudní náklady a věcí se znovu zabývat.

Postihem by mělo být také to, když žadatel předá svou při médiím, které nesprávný postup úřadu zveřejní.

Samozřejmě, že osobním postihem by mělo být potrestání nesprávně konajícího úředníka jeho nadřízeným v rámci pracovně-právních sankcí (snížení platu apod.).

To vše jsou nepřímé prostředky. Chystáme však novelizaci zákona, která by měla zavést přímý postih konkrétního odpovědného pracovníka, který poruší právo na informace. Sankce by měla být přestupková a návrh vypadá takto:Zákon České národní rady č. 200/1990 Sb., o přestupcích, ve znění pozdějších předpisů, se mění a doplňuje takto:


1. Vkládá se nový § 21b:


"§ 21b


Přestupek na úseku práva na informace


(1) Přestupku se dopustí ten, kdo poruší povinnost, stanovenou obecně závazným právním předpisem o právu na informace a o povinnosti poskytovat informace nebo kdo vydáním rozhodnutí, pokynu nebo jiného opatření způsobí porušení této povinnosti.


(2) Za přestupek podle odstavce 1 lze uložit pokutu do 50 000 Kč a zákaz činnosti do dvou let."


2. v § 68 se za text "přestupky podle § 49 odst. 1. písm a)" vkládá nový text: "a podle §21b".

Občan, který se chce domoci svého práva na informace, musí především využít a správně uplatnit svá práva. Musí postupovat podle zákona, a nikoli podle své (byť občas oprávněné) emoce. Neměl by apriorně vycházet z pocitu souboje s úřadem či úředníkem. Neměl by zneužívat přístup k inforamcím ke mstě tam,kde ve věcném sporu neuspěl. Na druhé straně někdy teprve přístup k informacím umožní řešit záležitost věcně správně.

Pokud tedy žádost o informaci nedopadne uspokojivě, je potřeba se ve lhůtě 15 dnů odvolat. Pokud ani odvolání nevede k naplnění práva na informace, pak je třeba podat žalobu k soudu.

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky   Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí    Obsah fóra -> Archiv Poradny o svobodném přístupu k informacím 2000 - 2014 Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru

 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 NastaveníNastavení   Přihlásit, pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit, pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group